Kayısıdaki Vitaminler !

Kayısıdaki Vitaminler !

Yazar: KayısıcıNet Okunma: 717 Yayınlanma Tarihi 08 Oct 2016 Yorum: 0

Kayısı zengin besin değeri ve çeşitli sağlık yararları nedeniyle kayısılar sağlık bilincine sahip insanlar için bir süper besin olarak kabul edilir. Bilimsel olarak Prunus Armeciaca olarak isimlendirilen kayısı gülgiller familyasından gelen besleyici bir meyvedir. Kayısı, ince bir kabuğa ve keskin, yumuşak bir ete sahip, turuncu renkli küçük bir meyvedir.

KAYISIDA YER ALAN VİTAMİNLER

Kayısılar A, C, E, K vitamini ve niasin gibi vitaminler, küçük miktarlarda diğer kilit vitaminler ve buna ek olarak bakır, potasyum, manganez, fosfor, magnezyum ve zengin mineral içeriğine sahiptir. Kayısılar ayrıca mükemmel bir diyet lifi kaynağıdırlar.

KAYISININ BESİN DEĞERİ

Kayısı besin değerleri, Kayısı besin değeri yüksek besleyici bir meyvedir ve potasyum açısından fazlaca zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelen en önemli besinler arasındadır. Kayısı içeriğinde A vitamini ve C vitamini içermektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra bol miktarda potasyum, demir ve magnezyum içermektedir. Kayısı içeriğinde bulunan lif sindirim sistemine ve sindirim sisteminde oluşan problemlere iyi gelmektedir. Kayısının içerdiği besin değerleri kişide stresi, kansızlığı ve cilt sorunlarını ortadan kaldıran bir değere sahiptir. Çocukluk döneminde yeteri kadar tüketildiğinde düzgün ve sağlam bir kemik yapısı vücutta oluşturmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde tüketilen kayısı vücut gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Kayısı yetişkinlerde cilt güzelliğine de sebep olmaktadır. Cildi alt tabakadan onaran kayısı yaşlanmayı da geciktirmektedir. Kayısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanser hücreleri oluşmadan yok ettiği de bilinmektedir. Kayısı fazla tüketildiğinde bağırsaklarda yumuşaklık oluşur ve ishale sebep olur. Kayısıdaki lif oranı kabızlığı önlemektedir.

1 adet kayısı değerleri:

Karbonhidrat(g):3.34
Protein (g): 0.42
Yağ (g): 0.12
Lif (g): 0.6
Kolesterol (mg): 0
Sodyum (mg): 0.3
Potasyum (mg): 77.7
Kalsiyum (mg): 3.9
A vitamini (mg): 577.8
C vitamini (mg): 3
Demir (mg): 0.12

KAYISIDA BULUNAN BESİN DEĞERİNİN VÜCUDA FAYDALARI

Kayısı besin değerleri beyin organı için oldukça önem taşır. Beyinin daha düzenli çalışmasını sağlar ve stresi engeller.
Kayısıda bulunan değerler karaciğer hasarlarının tamir olmasında oldukça etkilidir.
Kayısı kişideki kemiklerin düzgün, sağlıklı ve sağlam olmasına yardımcı olur.
Kayısı dişlere sağlamlık verir ve çürüme problemlerini geciktirir.
Kayısı vücutta kan yapımına yardımcı olur kansızlığı önler.
Kayısı mide ve 12 bağırsak ülserinin oluşmasını önler oluşmuş ise tedavi eder.
Kayısı içeriğinde bulunan değerler böbreklerde taş oluşumunu azaltır.
Kayısının kansere karşı vücudu koruma yapısı vardır.
Kayısı kalp kaslarını kuvvetlendirir ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar.
Kayısı tüketmek kişideki kabızlık sorunlarını çözer ve kabızlık sorununa son verir.
Kayısı cildi güzelleştirir ve onarır ayrıca kayısı yaşlanma karşıtı değerler taşır.

Yorumlar
Yorum yaz